Themes - Twenty Twenty-Two - en to tr translation catalogue (180 entries)

en: 404 content
tr: 404 içeriği

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
tr: <em>Flutter</em>, kuşlarla ilintili efemera koleksiyonu

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
tr: <em>Saka </em><br><em>&amp; Serçe</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
tr: <em>Kuluçkahane</em>: kuş gözlemciliği maceralarım hakkında bir blog

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
tr: <em>Warble</em>, hobici kuş gözlemcileri <br>hakkında bir film.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
tr: <em>Bahçede </em><br><em>kuşları izlemek</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
tr: Şaşırtıcı bir dizi renkli tüye sahip güzel bir kuş.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
tr: Hobi amaçlı kuş gözlemcileri hakkında bir film, farklı kuşların çıkardıkları seslerle eşleştirildiği bir katalog. Her kuş bilimsel adıyla listeleniyor, böylece her şey daha resmi görünüyor.

en: A podcast about birds
tr: Kuşlar hakkında bir podcast

en: A trouble of hummingbirds
tr: Sinek kuşlarının sorunu

en: About page links
tr: Sayfa bağlantıları hakkında

en: About page links (dark)
tr: Hakkında sayfası bağlantıları (koyu)

en: About page on solid color background
tr: Düz renkli arka plana sahip hakkında sayfası

en: About page with large image and buttons
tr: Büyük görsel ve düğmeler ile hakkında sayfası

en: About page with media on the left
tr: Solda ortam dosyası bulunan hakkında sayfası

en: About page with media on the right
tr: Sağda ortam dosyası bulunan hakkında sayfası

en: About the hosts
tr: Yayıncılar hakkında

en: About us
tr: Hakkımızda

en: An icon representing binoculars.
tr: Dürbünü temsil eden bir simge.

en: An illustration of a bird in flight
tr: Uçuş halinde bir kuşun illüstrasyonu

en: An image of a bird flying
tr: Uçan bir kuş görseli

en: Blog footer
tr: Blog alt kısmı

en: Blog posts with left sidebar
tr: Sol kenar çubuğuyla blog yazıları

en: Blog posts with right sidebar
tr: Sağ kenar çubuğuyla blog yazıları

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
tr: Sağlam tasarımlı bir temel üzerine inşa edilen Yirmi Yirmi-İki, herkesin gerçekten benzersiz bir web sitesini hak ettiği fikrini benimsiyor. Temanın ince stilleri kuşların çeşitliliğinden ve çok yönlülüğünden ilham alıyor: tipografisi hafif ama güçlü, renk paleti doğadan alınmış ve düzen öğeleri sayfada nazikçe oturuyor. Yirmi Yirmi-İki’nin gerçek zenginliği özelleştirme fırsatında yatıyor. Tema, WordPress 5.9'da tanıtılan Site Düzenleyici özelliklerinden yararlanacak şekilde oluşturulmuştur; bu da renklerin, tipografinin ve sitenizdeki her bir sayfa düzeninin vizyonunuza uyacak şekilde özelleştirilebileceği anlamına gelir. Ayrıca düzinelerce blok deseni içerir ve sadece birkaç tıklamayla çok çeşitli profesyonelce tasarlanmış düzenlere kapı açar. İster tek sayfalık bir web sitesi, ister bir blog, bir işletme web sitesi veya bir portföy oluşturuyor olun, Yirmi Yirmi-İki benzersiz bir şekilde size ait bir site oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

en: Buy Tickets
tr: Bilet satın al

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Centered header with navigation, social links, and background
tr: Dolaşım, sosyal bağlantılar ve arka plan ile ortalanmış üst kısım

[ctx: Color name]
en: Background
tr: Arkaplan

[ctx: Color name]
en: Foreground
tr: Önplan

[ctx: Color name]
en: Primary
tr: Birincil

[ctx: Color name]
en: Secondary
tr: İkincil

[ctx: Color name]
en: Tertiary
tr: Üçüncül

[ctx: Custom template name]
en: Blank
tr: Boş

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
tr: Sayfa (Büyük üst kısım)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
tr: Sayfa (Ayırıcı yok)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
tr: Tekil yazı (Ayırıcı yok)

en: Dark footer with title and citation
tr: Alıntı ve başlık ile koyu alt kısım

en: Date
tr: Tarih

en: Default footer
tr: Varsayılan alt kısım

en: Default header
tr: Varsayılan üst kısım

en: Default posts
tr: Varsayılan yazılar

en: Divider with image and color (dark)
tr: Görsel ve renk (koyu) ile ayırıcı

en: Divider with image and color (light)
tr: Görsel ve renk (açık) ile ayırıcı

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
tr: Varsayılan filtre

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
tr: Ön plan ve arka plan

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
tr: Ön plan ve ikincil

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
tr: Ön plan ve üçüncül

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
tr: Birincil ve arka plan

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
tr: Birincil ve ikincil

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
tr: Birincil ve üçüncül

en: Extended Trailer
tr: Genişletilmiş fragman

en: Falcon
tr: Şahin

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Featured posts
tr: Öne çıkan yazılar

en: Featuring
tr: Öne çıkanlar

en: February, 12 2021
tr: 21 Şubat 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
tr: Sistem yazı tipi

en: Footer with logo and citation
tr: Alıntı ve başlık ile alt kısım

en: Footer with navigation and citation
tr: Dolaşım ve alıntı ile alt kısım

en: Footer with navigation and copyright
tr: Dolaşım ve telif metni ile alt kısım

en: Footer with query, featured images, title, and citation
tr: Sorgu, öne çıkan görsel, başlık ve alıntı ile alt kısım

en: Footer with query, title, and citation
tr: Sorgu, başlık ve alıntı ile alt kısım

en: Footer with social links and copyright
tr: Sosyal bağlantılar ve telif metni ile alt kısım

en: Footer with text, title, and logo
tr: Metin, başlık ve logo ile alt kısım

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
tr: Başlık, slogan ve koyu arka plan üzerinde sosyal bağlantılar ile alt kısım

en: Footers
tr: Alt kısımlar

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
tr: Çapraz arka plandan ikincile

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
tr: Üçüncül çapraz arka plan

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
tr: Çapraz birincil ön plana

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
tr: Arka plana ikincil çapraz

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
tr: Çapraz üçüncülden arka plana

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
tr: Dikey ikincil arka plana

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
tr: Dikey ikincilden üçüncül

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
tr: Dikey üçüncülden arka plana

en: Grid of image posts
tr: Görselli yazılar ızgarası

en: Grid of posts
tr: Yazı ızgarası

en: Grid of posts with left sidebar
tr: Sol kenar çubuğuna sahip yazı ızgarası

en: Header with centered logo
tr: Ortalanmış logo ile üst kısım

en: Header with centered logo and background
tr: Ortalanmış logo ve arka plan ile üst kısım

en: Header with image background
tr: Arka plan görselli üst kısım

en: Header with image background and overlay
tr: Arka plan görselli üst kısım ve kaplama

en: Header with tagline
tr: Slogana sahip üst kısım

en: Headers
tr: Üst kısımlar

en: Heading and bird image
tr: Başlık ve kuş görüntüsü

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
tr: Güvercin düzeyinde katılarak büyüyen topluluğumuzu desteklemeye yardımcı olun. Desteğiniz yazarlarımıza ödeme yapmanıza yardımcı olacak ve özel haber bültenimize erişebileceksiniz.

en: Hummingbird
tr: Sinek kuşu

en: Hummingbird illustration
tr: Sinek kuşu ilüstrasyonu

en: Illustration of a bird flying.
tr: Uçan bir kuşun illüstrasyonu.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
tr: Bir dal üzerinde oturan bir kuşun illüstrasyonu.

en: Illustration of a flying bird
tr: Uçan bir kuş illüstrasyonu

en: Illustration of a flying bird.
tr: Uçan bir kuş ilüstrasyonu.

en: Image of a bird on a branch
tr: Dalda bir kuş görseli

en: Image with caption
tr: Altyazılı görsel

en: Irregular grid of posts
tr: Düzensiz yazılar ızgarası

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
tr: Serçe seviyesinde katılın ve sürümüzün bir üyesi olun! Bültenimizi ve doğadayken gururla takabileceğiniz bir kuş rozeti alacaksınız.

en: Join my mailing list
tr: Posta listeme katılın

en: Join our mailing list
tr: E-posta listemize katılın

en: Large header with dark background
tr: Koyu arkaplan ile büyük üst kısım

en: Large list of names
tr: Büyük isim listesi

en: Large post titles
tr: Büyük yazı başlıkları

en: Latest posts
tr: Son yazılar

en: Layered images with duotone
tr: Çift tonlu katmanlı görseller

en: Learn More
tr: Daha fazlasını öğren

en: Learn about my process
tr: Sürecim hakkında bilgi edinin

en: List of events
tr: Etkinlik listesi

en: Listen on Spotify
tr: Spotify ile dinleyin

en: Listen on iTunes Podcasts
tr: iTunes Podcast'lerinde dinleyn

en: Location
tr: Konum

en: Logo and navigation header
tr: Logo ve gezinti başlığı

en: Logo and navigation header with background
tr: Logo ve arka plana sahip dolaşım üst kısmı

en: Logo featuring a flying bird
tr: Uçan bir kuş içeren logo

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
tr: Logo, dolaşım ve slogan ile üst kısım

en: Logo, navigation, and social links header with background
tr: Logo, dolaşım ve arka plan ile sosyal bağlantılar başlığı

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
tr: 14 Mayıs 2022 @ 19:00<br>Nostalji Tiyatrosu<br>245 Arden Yolu<br>Nilüfer, Bursa

en: May 14th, 2022, 6 PM
tr: 14 Mayıs 2022 18:00

en: May 16th, 2022, 6 PM
tr: 16 Mayıs 2022 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
tr: 18 Mayıs 2022 19:00

en: May 20th, 2022, 6 PM
tr: 20 Mayıs 2022 18:00

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
tr: Merhaba. Benim adım Angelo ve bu blogu ben yönetiyorum. Portland'da doğdum ama şu anda New York'un kuzeyinde yaşıyorum. Beni <a href="#">Eagle Beagle</a> ve <a href="#">Mourning Dive</a> gibi yayınlardan tanıyabilirsiniz. Yaşamak için yazıyorum.<br><br>Bu blogu genellikle kuşların ve ilginç bulduğum diğer şeylerin kapsamlı listelerini kataloglamak için kullanıyorum. Eğer listelerimden birinde bir hata bulursanız, lütfen bunu kendinize saklayın.<br><br>Eğer bu sizin çayınız değilse, bu <a href="#">çayı kesinlikle tavsiye</a> ederim. Benim favorim.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
tr: Merhaba. Benim adım Angelo ve siz de bloguma geldiniz. Çeşitli konular hakkında yazıyorum, ancak son zamanlarda gelecek yıl için umutlarımı paylaşıyorum.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
tr: Merhaba. Benim adım Doug ve siz de web siteme geldiniz. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim ve aynı zamanda Salı akşamları 11PM EDT'de kendi radyo programımı yayınlıyorum.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
tr: Merhaba. Benim adım Edvard ve siz de web siteme geldiniz. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim ve aynı zamanda her Salı akşamı saat 11'de EDT'de kendi radyo programımı yayınlıyorum. Bir ara dinleyin!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
tr: Merhaba. Benim adım Emery ve siz de web siteme geldiniz. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim ve aynı zamanda Salı akşamları 11PM EDT'de kendi radyo programımı yayınlıyorum.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
tr: Merhaba. Adım Jesús ve web siteme ulaştınız. Ben hevesli bir kuş gözlemcisiyim ve aynı zamanda Salı akşamları 11PM EDT'de kendi radyo programımı yayınlıyorum.

en: POSTS
tr: YAZILAR

en: Page layout with image and text
tr: Görsel ve metin içeren sayfa düzeni

en: Page layout with image, text and video
tr: Görsel, metin ve video içeren sayfa düzeni

en: Page layout with two columns
tr: İki sütunlu sayfa düzeni

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Painting of ducks in the water.
tr: Sudaki ördeklerin resmi.

en: Pigeon
tr: Güvercin

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
tr: Şahin düzeyinde katılarak topluluğumuz için lider bir rol oynayın. Bu seviye, gelecekteki kuş gözlem gezilerini planlamanıza yardımcı olabileceğiniz panomuzda bir koltuk kazanmanızı sağlar.

en: Poster with right sidebar
tr: Sağ kenar çubuğuna sahip poster

en: Pricing table
tr: Fiyat tablosu

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Purchase my work
tr: Çalışmamı satın alın

en: Query
tr: Sorgu

en: Read about me
tr: Hakkımda bilgi edinin

en: Read more
tr: Devamını oku

en: SCREENING
tr: GÖSTERİM

en: Screening
tr: Gösterim

en: Search
tr: Arama

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
tr: KV

en: Simple blog posts
tr: Basit blog yazıları

en: Simple dark about page
tr: Basit koyu hakkında sayfası

en: Small header with dark background
tr: Koyu arka plana sahip küçük üst kısım

en: Sparrow
tr: Serçe

en: Speaker Series
tr: Konuşmacı serisi

[ctx: Style variation name]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: Style variation name]
en: Pink
tr: Pembe

en: Subscribe callout
tr: Abonelik çağrısı

en: Support my studio
tr: Stüdyomu destekleyin

en: Support the show
tr: Gösteriyi destekleyin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Take a class
tr: Bir ders alın

[ctx: Template part name]
en: Footer
tr: Alt kısım

[ctx: Template part name]
en: Header
tr: Üst kısım

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
tr: Üst kısım (koyu, büyük)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
tr: Üst kısım (koyu, küçük)

en: Text-based grid of posts
tr: Metin tabanlı yazılar ızgarası

en: Text-only header with background
tr: Arka plana sahip salt metin üst kısım

en: Text-only header with tagline and background
tr: Slogan ve arka plana sahip salt metin üst kısım

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
tr: Büyük Tiyatro<br>154 Doğu Bulvarı<br>İstanbul, 12345

en: This page could not be found. Maybe try a search?
tr: Bu sayfa bulunamadı. Belki arama yapmayı deneyebilirsiniz?

en: Title and button header
tr: Başlık ve düğme ile üst kısım

en: Title, navigation, and social links header
tr: Başlık, gezinti ve sosyal bağlantılar ile üst kısım

en: Twenty Twenty-Two
tr: Yirmi Yirmi İki

en: Two images with text
tr: Metin içeren iki görsel

en: Video trailer
tr: Video fragmanı

en: Video with header and details
tr: Üst kısım ve ayrıntılar ile video

en: WELCOME
tr: HOŞGELDİNİZ

en: Watch birds<br>from your inbox
tr: Gelen kutunuzdan<br>kuşları izleyin

en: Watch our videos
tr: Videolarımızı izleyin

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
tr: Biz kuş gözlemcilerinden oluşan haydut bir topluluğuz. En nadir kuşları gözlemlemek için çitlerden gizlice girdiğimiz, çevre duvarlarına tırmandığımız ve genellikle izinsiz girdiğimiz biliniyor.

en: Welcome to<br>the Aviary
tr: Aviary’ye<br>Hoş geldiniz

en: Wide image with introduction and buttons
tr: Geniş görsel ile girizgah ve düğmeler

[ctx: label]
en: Search
tr: Arama

en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi

en: © Site Title
tr: © Site başlığı
